Nie każdy dokument od komornika daje koszty
Postanowienie o nieściągalności to takie, z którego treści jednoznacznie wynika, że dłużnik nie ma majątku na zaspokojenie egzekwowanej wierzytelność.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że 22 lutego 2012 r. jej pełnomocnik wezwał dłużnika do zapłaty wynagrodzenia za wykonane usługi wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności do dnia zapłaty. Wierzytelności wynikały z dwóch „przeterminowanych" faktur. Wcześniej zostały zaliczone do przychodów należnych. Dłużnik uznał dług w całości i bez zastrzeżeń, więc wniesiono pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym. Sąd gospodarczy orzekł, że ma on dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu na zapłatę należnej kwoty. W sierpniu 2012 r. wydano postanowienie nadające nakazowi klauzulę wykonalności. Dłużnik nie wykonał prawomocnego orzeczenia.
Spółka złożyła do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. W marcu 2013 r. poinformował on, że czynności egzekucyjne są bezskuteczne, poszukiwanie majątku dłużnika nie przyniosło rezultatu i postępowanie egzekucyjne będzie umorzone. Ostatecznie zostało ono czasowo zawieszone. W związku z niewyjawieniem przez wierzyciela żadnych elementów majątku dłużnika, nie wniesiono o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego. Komornik wydał postanowienie, na podstawie którego zakończył postępowanie egzekucyjne w sprawie należności wierzyciela oraz ustalił koszty egzekucyjne. W listopadzie 2016 r. spółka odpisała w swoich księgach rachunkowych wierzytelności jako nieściągalne. Wskazała bowiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta